Foto a videoreportáž z Koštu svařáků 2020

V pátek 31. 7. 2020 úderem třetí minuty po šesté hodině jsme přesně podle plánu otevřeli brány Koštu svařáků s podtitulem “Nejlepší akce léta”. Nejubilejní 14. ročník jsme se rozhodli přesunout na léto a košt postavit na myšlence, že když člověk něco opravdu chce, realita se mu přizpůsobí.

Košt svařáků bude ta nejlepší akce léta.

Oficiální fotografie na plakát s Milanem Ševčíkem (vlevo) a Danem Štachem (vpravo) v chladírenském návěsu, ve kterém 31. 7. 2020 probíhal Košt svařáků. Dan začal po téměř třech hodinách malinko pofňukávat zimou a k našemu překvapení jsme zjistili, že tento odolný valach zvolil pro naši jihomoravsky-arktickou výpravu do -20 °C velmi specifickou obuv: sandály, které ještě ke navíc ke svému neštěstí obul pro Českou republiku netypicky bez ponožek.

Návštěvníkům jsme garantovali koštování v mrazu a a realita se tomu opravdu přizpůsobila: ačkoli v momentě startu akce ukazoval teploměr 29 °C, u ledového baru jsme měli -5 °C, čehož jsme dosáhli díky chladírenskému návěsu od společnosti Autodoprava Bureš s.r.o., Ihned po 18 hodině se na akci objevili první svařákoví alchymisté se záluskem na osobní automobil, který představoval výhru pro toho nejlepšího z nich.

Takto vypadal náš ledový bar připravený ke koštování. Odvážlivci, kteří se rozhodli projít všechny soutěžní vzorky si na horko určitě nestěžovali.

V areálu jste našli i další stánky: vínem vás napájeli Vinařství Krejčiřík a Vinařství Musil, na dobrý účel šly peníze utržené za prodej výrobků od Sociálně terapeutického centra Radost, zdraví lidé se mohli zapsat mezi dárce kostní dřeně skrze iniciativu Vinaři jdou na dřeň a samozřejmě nesměl chybět stánek s našim merchem, kde jsme měli hrnky, termohrnky, placky, otvíráky a trička s logem Koštu svařáků. O to, aby vám nehrčelo v břuchu, se staraly Bolfíkovy dobroty, a nejlepší pivo vám točil překvapivě vinař a inženýr Petr Mikulica.

Myšlenka Koštu a hudebního festivalu

Léto je typickým obdobím hudebních festivalů, a proto jsme se rozhodli Košt svařáků návštěvníkům zpříjemnit open-air hudebním zážitkem. Moderní pódium jsme zajistili skrze AGROTEC Promotruck, který garantoval profesionální zvuk, obraz i světelnou show. Po prvotních obavách, jak toto obrovské multimediální zařízení napasujeme do brány hřiště, jsme si všichni oddechli, když se Promotruck ocitl na našem vysněném místě v čele betonového placu.

Jako první nastoupila hard-rocková kapela Bulvaar z Kyjova, která předvedla profesionální vystoupení plné energie, zvučných riffů i skvělých vokálů. I pro lidi, kteří jejich muziku nikdy dřív neslyšeli, se jednalo o skvělý zážitek a sami organizátoři akce si písně Bulvaaru stále notují.

Bulvaar na podiu AGROTEC Promotruck.

Kyjovská hard-rocková kapela Bulvaar zaujala našláplým zvukem, kytarovými riffy i skvělým vlastním repertoárem.

Z závěru kluci zahráli píseň Svařák od skupiny Harlej a rozjařený taneční plac tak skvěle připravili pro další kapelu.

Do rozjetého vlaku naskočila skupina The Apples, která se naopak zaměřila na známe rockové i popové pecky z celého světa. Před koncertem byl ukončen sběr hodnotících lístků, a tak se naše výkonné počítače Terka a Melinda a nevýkonné počítače Dandy, Daník a Ruda pustili do vyhodnocování vítězů. To zároveň znamenalo i přísun nových notně posilněných koštovačů na taneční plac a rozjezd pořádné párty.

Holky z The Apples zahrály známe rockové pecky, a tak si návštěvníci zapařili na hity od AC/DC, Guns N’ Roses, ZZ Top či Queen. Milana Ševčíka frontmanka Helena označila za generaci Petra Jandy, a tak Milan dostal mikrofon a na pódiu předvedl vlastní interpretaci písně Želva.

Takhle se pařilo na rockové pecky v podání dívčí skupiny The Apples.

Lyžařská soutěž

V průběhu koncertu skupiny The Apples jsme měli malou sportovní vložku v podobě trojběhu na lyžích. Gró tohoto klání spočívalo v synchronizaci tří převážně opilých účastníků při běhu na jednom páru lyží, což znamenalo mnohem větší výzvu, než si většina návštěvníků dokázala představit.

Trojběh na lyžích na Koštu svařáků 2020.

Trojběh na lyžích se těšil obrovskému zájmu z řad návštěvníků a zejména pro ty, kteří se rozhodli ochutnat všech 27 vzorků, představoval obrovskou výzvu.

Po napínavém souboji se z vítězství radoval tým Prdat Mrdel. Kluci si ze soutěže odnesli sud piva a nominaci na Olympiádu – tedy v případě, že by se z trojběhu na lyžích stal olympijským sportem.

Video přesně vystihující podstatu trojběhu na lyžích – tedy všechno funguje naprosto bez problému, dokud trojice drží rytmus. Poté se všechno posere.

Vítězové letošního klání

Nyní nastává ta správná chvíle představit vítěze letošního napínavého klání. Celkových 27 soutěžních vzorků ohodnotilo 104 návštěvníků, čímž byla z našeho pohledu zajištěna slušná objektivnost výsledků.

Třetí místo připadlo svařáku nazvaném Stará hora od autorky Milady Blatové, která za svůj počin získala slepici v ručně upleteném koši. Po skvělém koncertě se tak slepička vydala do Velkých Pavlovic vstříc dalšímu dobrodružství.

Pyšná vítězka třetího místa Milada Blatová přebírá slepičku brojlerového typu.

Druhé místo si pro sebe urval dlouhodobý favorit svařákových koštů Jaroslav Kňůr, jenž do soutěžního klání zapsal svůj vzorek pod jménem Šohaj. Jara se radoval ze speciálně upravených sáněk v provedení Summer Edition – tedy sáněk s kolečky. V nadstandardní výbavě tohoto technického skvostu se nachází přední osvětlení v červené barvě – to abyste dopředným pohybem překvapili řidiče, které potkáte na cestě, dále sáňky disponuji opěrátkem a dvojicí stupaček, jež umožňují chopperový posez.

Jara Kňůr přebírá Sáňky Summer Edition za svůj svařák nazvaný Šohaj.

Letošní Košt svařáků 2020 ale ovládlo Marhulové svařené od Katky Lacinové. Přinášíme video z vyhlášení prvního místa a slavnostního předání zánovního osobního automobiluŠkody Felicie v metalickém laku Blue Lagoon se střešním oknem a hybridním pohonem na LPG. Jak název vypovídá, vítězný svařák byl postaven na Marhulovém z Vinařství Lacina, a tak si Pavel Lacina těžko mohl přát lepší reklamu (prosíme o fakturační údaje).

Košt svařáků předání osobního automobilu.

Vítěz Koštu svařáků 2020 odjel v zánovním automobilu Škoda Felicia v krásné modré metalické barvě s rozkvetlým levým předním blatníkem.

Po vyhlášení prvního místa následovala exhibiční jízda, k níž se přidal i Jara Kňůr na svých nových sáňkách. Ačkoli došlo vlivem kombinací špatného a nerovného povrchu, jízdy smykem a vysoké rychlosti k poškození jednoho z kol sání, jízda byla v pořádku dokončena bez trvalých následků. Jen se podívejte na autentické video.

Napínavé finále při vyhlašování výsledků Koštu svařáků 2020. Podívejte se na celou scénu, která skvěle vystihuje atmosféru finále 14. ročníku.

Uvidíme se i v roce 2021

Ačkoli je zřejmé, že letošní účast byla poznamenaná současnou situací se šířením nemoci Covid-19, máme v plánu v konceptu akce pokračovat a z Brumovic udělat právoplatné hlavní město svařáků. Všem návštěvníkům děkujeme za úžasnou atmosféru, kterou jsme v tento teplý letní večer společně vytvořili.

V úplném závěru si ještě připomeňme video, které vás na Košt svařáků 2020 zvalo. Natáčení probíhalo ve stejném kamionu, v jakém se 31. 7. 2020 točily svařáky, pouze při teplotě atakující -20 °C.

Nechceme zatím závazně nic slibovat, ale pro jistotu si rezervujte 30. 7. 2021.

 

Hlavní organizátoři akce

Dan Štach

Dan Štach

Dan Štach

Duchovní otec akce, domluva ledového kamionu, organizace doprovodného programu, příprava areálu, doprovodný moderátor, herec a tvář Koštu.

Milan Ševčík

Milan Ševčík

Milan Ševčík

Duchovní matka akce, domluva kapel a kamionu, organizace doprovodného programu, příprava areálu, hlavní moderátor, herec a tvář Koštu.

Melinda Musilová

Melinda Musilová

Melinda Musilová

Organizace stánků a obsluhy, namíchala Brumovskou Mrdu, zásobování a chystání areálu.

Marek Musil

Marek Musil

Marek Musil

Web www.kostsvaraku.cz, grafika, scénář + natáčení propagačního videa, propagační fotografie, Facebook + Instagram, komunikace s médii, tvorba reklamních předmětů včetně triček, příprava areálu, scénář večerního předání auta.

Děkujeme za pomoc s organizací i všem, kteří se do přípravy zapojili, nicméně zde jmenováni nejsou. Bez vás bychom to nedokázali.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*