Reportáž z Koštu svařáků 2021

V pátek 30. 7. 2021 tomu bylo bez jednoho dne přesně rok od posledního Koštu svařáků, a tak jsme úderem třetí minuty po šesté hodině otevřeli brány 15. ročníku Koštu svařáků. A vzhledem ke skutečnosti, že se jednalo teprve o druhý ročník v megalomanském letním formátu, napjatě jsme očekávali, jaká bude letošní účast.

Košt svařáků 2021: nejlepší akce léta.

Oficiální fotografie na plakát s Milanem Ševčíkem (vlevo), Markem Musilem (uprostřed) a Danem Štachem (vpravo).

Po celém týdnu nervózního vyhlížení počasí se nám v pátek konečně ulevilo. Teploměr ukazoval krásných 31 °C a my jsme v tento moment věděli, že návštěvníkům budeme opět schopni nabídnout to nabídnout nejparnější léto spojené s koštováním svařáků v mrazu.

Reportáž z Koštu svařáků od Marek Musil foto.

Je libo skok z 31 °C do -5 °C? Přesně takový zážitek v úvodu nabízel náš ledový bar.

V chladírenském návěsu, který nám opět zdarma půjčila Autodoprava Bureš s.r.o., totiž panovala arktická zima. V době startu Koštu zde bylo -5 °C umocněných vichřicí, která vycházela z vestavěné klimatizace návěsu. První odvážlivci tak v našem ledovém baru zažívali opravdový teplotní šok, nicméně vzhledem k četným návštěvám návěsu a postupnému větrání teplota pomalu stoupala. Nakonec tak mohli návěs navštívit kromě absolutních bláznů i normální lidé. Velké díky patří Petru Cichrovi a Rudovi Kadlecovi spolu s Evou Kulíškovou, kteří se po celou dobu koštování u ledového baru nechávali ošlehávat ledovým větrem.

V posledním týdnu před Koštem jsme vydali video, ve kterém jsme nováčkům osvětlili pointu akce i způsob, jak bude vlastně koštování probíhat. Ve videu jsme dále představili kapely i výhry pro autory nejlepších svařáků.

Reportáž z Koštu svařáků od Marek Musil foto.

Venku se zároveň pomalu rozjížděl hudební festival.

Areál Koštu svařáků jsme opět naplnili partnerskými stánky: mohli jste ochutnat víno od Vinařství Vladimír Tetur a Vinařství Zdeněk Musil, popřípadě zakoupit výrobky od Sociálně terapeutického centra Radost. Nechyběl náš stánek s merchem a reklamními předměty, ve kterém vás ochotně obsloužil Daniel Štach ml. Aby se ve vás trochu rozešel požitý alkohol, měli jsme na Koštu foodtruck Mexeso – street food servírující skvělé quesadilly a nachos.

Reportáž z Koštu svařáků od Marek Musil foto.

Z hlediska jídla jsme vás letos vzali do Mexika.

Výčep Plzně řídil vinař Petr Mikulica se svým profesionálním týmem: Mira, Michal a Radek. Tato čtveřice vám mimochodem během večera naservírovala 460 piv, nicméně v mezičase jich obsluhující tým zvládl pěknou řadu vyčepovat i do sebe. Dobrá práce hoši! Míchané drinky včetně tolik oblíbené Brumovské Mrdy vám připravila Terka Hiclová.

Symbióza Koštu a hudebního festivalu

I letos jsme pokračovali v transformaci Koštu do plnohodnotného hudebního festivalu a pódium tak postupně navštívili čtyři hudební uskupení. Stage byla opět profesionální v podobě multimediálního kamionu AGROTEC Promotruck. O světelnou show ani pořádně našláplý zvuk tedy nebyla nouze – to ale i díky skvělé práci zvukaře Matěje Ostřížka.

Hned po šesté hodině zahrála na lidovou notu cimbálová muzika Lašár, přičemž jsme u této příležitosti předali balení brambor klarinetistovi Robinu Šíblovi, který na akci oslavil své 25 narozeniny.

Cimbálová muzika uvedla hudební večer hodinovým vystoupením a poté ještě krátce vyplnila mezeru mezi kapelami Tihle a Bulvaar.

Poté se ale už akce vydala směrem elektrických kytar. Svou energií překvapila punk-rocková skupina Tihle, které ve svém široko-záběrovém repertoáru nechyběly písně od The Offspring nebo Horkýže Slíže.

Podívejte se na záběry z vystoupení kapely Tihle. Jak nás kluci poučili, jsou to jako tamti – ne cihle.

Třetím uskupením na pódiu byla kyjovská hard-rocková kapela Bulvaar. Šlo poznat, že kluci se na vystoupení těšili, protože jejich set byl pořádně našláplý. Oproti minulému roku přidali několik písni a na závěr nechyběla ani famózně zahraná hymna Koštu svařáků: Svařák od Harleje.

Reportáž z Koštu svařáků od Marek Musil foto.

Zpěvák Hynek Grufík z kapely Bulvaar.

Zatím máme pocit, že kapela Bulvaar by se mohla stát standardní součástí Koštu svařáků. Užijte si pár záběrů z jejich koncertu i závěrečnou píseň Svařák od Harleje.

Dobře rozjetý dav následně převzala revival kapela Kožuch hrající písně Kabátů. Jejich více než hodinové vystoupení dostalo z notně posilněných koštovačů poslední zbytky sil a důstojně ukončilo hudební program tohoto večera.

Reportáž z Koštu svařáků od Marek Musil foto.

Revival kapela Kožuch dokonala dobře rozjetou párty a ukončila svůj set lehce po půl druhé v noci.

Užijte si pár záběrů ze skvělého vystoupení kapely Kožuch.

Kooperativní běh na lyžích

V průběhu večera probíhala soutěž v běhu na lyžích – takzvaná lyžařská trojka – utužující obvykle již dobře utužený kolektiv. Celkově jsme nasbírali 18 družstev, což znamenalo šest rozstřelů v základním kole následovaných dvěma semifinálovými koly a jedním finálovým soubojem dvou nejlepších.

Pro letošní ročník jsme měli připravené zcela nové lyže, přičemž každý pár lyží měl svou speciální charakteristiku – modré lyže vynikaly v zatáčkách, červené svou rychlostí a hnědé byli prostě jenom posrané.

Od samého počátku byl favoritem tým Prdat Mrdel, coby obhájce titulu z minulého roku. Pro letošek kluci zvažovali nový název v podobě Pízat Líču, nicméně vzhledem k zachování historického odkazu ke změně názvu družstva nakonec nedošlo.

Tým Prdat Mrdel procházel všemi koly zcela dominantně, nicméně na obzoru se rýsoval ještě jeden zajímavý tým: ambiciózní mančaft Rakeťáci.

Reportáž z Koštu svařáků od Marek Musil foto.

Lyžařská trojka měla mezi účastníky úspěch – celkem se zúčastnilo 18 posádek.

Kule rvoucí a nervy drásající finále ukázalo nevypočítatelnost tohoto sportu v pravém světle. Po vyrovnaném startu obou týmu a zcela suverénní otočce kolem kuželu týmu Prdat Mrdel, došlo ke smyku a následnému pádu kombinovaného s vystřelením z vázání lyží Adama z týmu Rakeťáci. Vše se zdálo rozhodnuto a tým Prdat Mrdel si to světelnou rychlostí štrádoval do cíle, zatímco tým Rakeťáků se jen těžce zvedal ze zemi a hledal své ztracené tempo.

V pár posledních krocích již tým Prdat Mrdel oslavoval dominantní vítězství, nicméně tato oslava se ukázala býti poněkud předčasná. Rozhození tempa posledním jezdcem rozbilo jejich postup a první jezdec byl katapultován z lyží necelý metr a půl od cíle. Touto dobou se tým Rakeťáků ještě stále sbíral z asfaltu a neúspěšně se snažil rozjet své lyže.

Tým Prdat Mrdel cítil jistě na svých bedrech obrovský tlak na obhajobu jejich loňského vítězství. Jinak si nelze vysvětlit, co se dělo dále. Po opětovném zapřáhnutí celé trojce do lyží a dvou malých krůčcích došlo zase ke ztrátě tempa a pracující nervy tým zcela paralyzovaly. V tento moment je od cíle dělilo 40 centimetrů a dříve silní jezdci se nyní na cílové rampě točili jako slepé stařeny. Tým Rakeťáků během pár momentů nabral obrovskou rychlost a i přes posrané lyže mířil naprosto sebejistě do cílové rovinky. Z bečky piva se tedy nakonec překvapivě radoval tým Rakeťáků.

Video z finálového běhu na lyžích, který tým Prdat Mrdel naprosto legendárním způsobem zahodil.

Reportáž z Koštu svařáků od Marek Musil foto.

Vstupenka na Košt svařáků byla slosovatelná a v průběhu večera jsme náhodně vybrali jednoho výherce lístků na Swingers večer. Nakonec se ale ukázalo, že jsme jen blbě četli a jednalo o lístky na Swingový večer ve Víno J. Stávek následující den. A aby to bylo jednoduchý, cenu nám darovalo Vinařství Bystřický.

Vítězové Koštu svařáků 2021

Konečně se dostáváme k vítězům hlavního programu. Třetí místo si se svařákem Zahradní Bengál vybojoval Petr Cichra. Za to byl odměněn klíčem od města, který má v sobě speciální čip a otevře mu tak každé dveře v Brumovicích. Naneštěstí došlo při následné oslavě ke zlomení klíče, a tak je možné, že čip v klíči přestal fungovat.

Druhé místo letos putuje do Velkých Pavlovic. Za svůj počin Nebuďzvědavej si od nás Marek Maincl odvezl absolutní novinku na poli cyklistiky: rodinné kolo zcela nové koncepce. Protože 30. 7. 2021 bylo hlavně o svařování, dali jsme dohromady dvě kola a tříkolku, čímž vznikl zázrak, který umožňuje pohodlně si při vyjížďce povídat bez rizika kolize s kolegy. Navíc naše rodinné kolo výrazně posiluje důvěru mezi pasažéry, čehož jsme dosáhli neosazením pravého kola brzdami. Levé kolo má brzdy velmi neúčinné, a tak zbývá pouze tříkolka. Ale té brzdí jen levé zadní kolo, na které tak připadá zastavit dle osazení klidně 300 kilogramů. Ještě uvidíme, zda vymyslíme nějaké vylepšení před uvedením do sériové výroby.

Vyhlášení druhého místa, ukázka rodinného kola a jeho převzetí vítězem Markem Mainclem.

Košt svařáků 2021 tentokrát ovládl domácí reprezentant Michal Hájek se svým Vánočním svařákem. Michal si za svůj počin odváží zánovní osobní automobil Opel Corsa, který jsme příznačně pojmenovali červená střela. Tato Corsa je navíc vybavená až po strop a v autě nechybí vůbec nic: najdete zde třeba posilovač. A to je všechno!

Evidentně zaskočený Michal ve své řeči nezapomněl poděkovat všem svým rodičům a dále převzal putovní Sousoší Štvanice. To bylo nedávno ohodnoceno na 4500 Bitcoinů a jeho domácnost bude zdobit po celý rok, přičemž se navíc může těšit na naše pravidelné kontroly, zda je socha v pořádku a na dostatečně reprezentativním místě.

Podívejte se na video z převzetí auta i slavnostní projev vítěze Michala Hájka.

Reportáž z Koštu svařáků od Marek Musil foto.

Spokojení organizátoři v samém závěru Koštu svařáků.

Děkujeme za účast a třeba se uvidíme i v roce 2022

Pokračujeme v našem plánu udělat z Brumovic právoplatné hlavní město svařáků. Všem návštěvníkům děkujeme za úžasnou atmosféru, kterou jsme v tento krásný letní večer společně vytvořili. Odměnou to bylo nejenom nám, ale i vystupujícím kapelám.

Pod článkem najdete opravdu velkou galerii fotek z celého večera, tak si je nezapomeňte projít, ať si průběh Koštu svařáků 2021 připomenete.

Zatím je sice brzy, ale jako hezké datum pro 16. ročník Koštu svařáků v Brumovicích by se nám jevilo 29. 7. 2022. Tak třeba na viděnou zase za rok!

Hlavní organizátoři akce

Dan Štach

Dan Štach

Dan Štach

Duchovní otec akce, domluva ledového kamionu, organizace doprovodného programu, příprava areálu, moderátor běhu na lyžích, herec a tvář Koštu.

Milan Ševčík

Milan Ševčík

Milan Ševčík

Duchovní matka akce, domluva kapel a kamionu, organizace doprovodného programu, příprava areálu, hlavní moderátor, herec a tvář Koštu.

Melinda Musilová

Melinda Musilová

Melinda Musilová

Organizace stánků a obsluhy, namíchala Brumovskou Mrdu, zásobování a chystání areálu.

Marek Musil

Marek Musil

Marek Musil

Veškeré texty (i tenhle blábol), web www.kostsvaraku.cz, grafika, scénář + natáčení propagačních videií, propagační fotografie, Facebook + Instagram, tvář Koštu, tvorba reklamních předmětů včetně triček a příprava areálu.

Děkujeme za pomoc s organizací i všem dalším, kteří v článku jmenování nejsou. Bez vás bychom to nedokázali.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*