Reportáž z Koštu svařáků 2022

Je 29. 7. 2022 18:03. Brány Koštu svařáků se právě otevřely a k zemi začíná padat dlouho avizovaný déšť. Jo tak tentokrát to bude těžký. Ale vždyť i v letošní reklamě opět opakujeme, že když něco doopravdy chceš, realita se ti přizpůsobí. 

Reklamu na Košt jsme natáčeli na koupáku Horních Bojanovicích. Myšlenka je jednoduchá: válení se u bazénu nikoho nikam nedostalo –⁠ pojď s náma na Košt svařáků.

Úvodní hodina proprší téměř celá, ale poté se mraky na obloze začínají lehce protrhávat a naděje na netragický ročník je opět zažehnuta. Postupně se areál u hřiště v Brumovicích plní návštěvníky a stejně tak se plní list přihlášených svařáků. Návštěvnost asi nebude největší pecka, ale úplný propadák nás nejspíš také nečeká.

Po vzoru hesla “nevyměkneš” panuje v chladícím návěsu od Autodoprava Bureš s.r.o. arktická zima kombinovaná s vichřicí. Právě tady se odehrává samotný košt a je na prvních odvážlivcích, aby vlhkost v kamionu postupně zvýšili a tím způsobili námrazu na klimatizaci. To začíná být v podstatě klasický způsob, jak se do návěsu mohou kromě úplných magorů podívat i normální lidé. Svařáky vám nalívají zimními doplňky vybavení odvážlivci: Terka Teturová, Daniel Kurečka a Eva Kulíšková.

Reportáž z Koštu svařáků 2022.

Počasí se vylepšuje, areál se pomalu plní, ale zatím jedinej, kdo dělá kšeft, je borec s kafém.

V areálu opět najdete partnerské stánky: můžete ochutnat víno od Vinařství Musil, výrobky od Sociálně terapeutického centra Radost, nechybí ani náš stánek s merchem a reklamními předměty, které prodává Katka Charvátová. Míchané drinky včetně letošní novinky s názvem Štrúdl vám připravují Daniel Štach ml. s Adélou Ryzou a Adélou Melovou. Prodejní slogan “Kdo pije Štrúdl, ten je hustej” evidentně zabral, protože Štrúdl se od samého začátku stává nejprodávanějším drinkem večera těsně následovaným evergreenem v podobě Brumovské Mrdy.

Reportáž z Koštu svařáků 2022.

Na jídlo tentokrát nabízíme buď cigáru od dua Mc Kňůr’s…

Reportáž z Koštu svařáků 2022.

…nebo vymazlený hamburgery ze Street food by Tom.

Z hlediska piva jsme vsadili znovu na Pilsner Urquell ve výčepu pod vedením vinaře Petra Mikulici spolu s týmem Kamil a Peťa. Se stylovým Fiatem 500 vám dělal kafé Tommy kofi, přičemž minimálně první dvě hodiny jede kafé mnohem víc, než kořalky.

Reportáž z Koštu svařáků 2022.

Z Velkých Pavlovic do Brumovic vyjel náš Svařákobus, ve kterém na vaše bezpečí dohlížela Melinda.

Reportáž z Koštu svařáků 2022.

V chladícím návěsu od Autodopravy Bureš s.r.o. je trošku nával. Teplota se zvyšuje, a tak máme na další ročník už připravenou cedulku “v ledovém kamionu prosím nedýchejte”.

Hudební show na Koštu svařáků

Po minulém roce jsme zredukovali počet vystoupení hudebních těles ze čtyř na tři. Přeci jen lidi v pátek ještě hákují a sotva stíhají začátek akce, takže víc kapel se nám do současného programu jednoduše nevleze. I tentokrát jsme vsadili na profesionální stage v podobě multimediálního kamionu AGROTEC Promotruck. Zvučil Matěj Ostřížek, a tak ani letos nebyla nouze o světelnou show, kouřové efekty ani pořádný zvuk. Úvod si vzali na starost nováčci Koštu Cross The Maze, kteří ve svém přibližně čtyřicetiminutovém setu představili vlastní tvorbu.

Reportáž z Koštu svařáků 2022.

Hudebně Košt odstartovala kapela Cross The Maze.

Podívejte se na pár záběrů z vystoupení kapely Cross The Maze.

Po Cross The Maze naskočí na pódium kapela Bulvaar, která se v letošním roce dostala do finálové pětky možných předskokanů Scorpions. Bulvaar je s novodobou historii našeho koštu pevně spojen, neb hrál na všech třech letních ročnících. A co víc: pro letošní vystoupení si připravil překvapení v podobě nové hymny Koštu svařáků.

Je nám ctí vám představit text písně:
“Zas jednou na lyžích po asfaltu jít,
se smíchem zvedat se po každém pádu.
Zas jednou do noci svařené víno pít,
s partou dobrých kamarádů.”

“Zas jednou duši rozehřát,
ochutnat svatou sílu vína.
Celý večer vesele se smát
a být šťastný mezi svýma.”

“V Brumovicích v té metropoli svařáků,
kde má každý všechno na háku.
Tam nepřijede jenom cvok,
my bejváme tam každý rok.”

Refrén:
“Tam na nejlepším konci světa,

moravská stojí ves.
Tam svařák se pije uprostřed léta
a všechny holky chodí bez.”

Reportáž z Koštu svařáků 2022.

Martin Bílek, Hynek Grufík a jejich skvělá stage chemie.

Nejdříve se můžete podívat na ukázku kapely Bulvaar. Trochu jsme ji natáhli, protože kluci si to zaslouží.

A teď už konečně slíbená hymna Koštu svařáků.

Kapele Bulvaar tímto nesčetněkrát děkujeme. Jejich vystoupení bylo tradičně plné energie, skvělých kytarových rifů a jejich vlastních chytlavých písní. Je těžký prorazit s originální tvorbou, ale je to správná cesta. A tak zase znovu říkáme: Když něco doopravdy chceš, realita se ti přizpůsobí. Kluci, vydržte.

A vy, co čtete tuto reportáž, dejte Bulvaaru šanci a poslechněte si třeba Černý tygr, Černá ovce rodiny, Padá hvězda nebo Bulvár zlomených srdcí na Spotify, popřípadě na jejich profilu BandzoneAž bude Bulvaar slavnej, budete moct říct, že jste byli u začátku.

Reportáž z Koštu svařáků 2022.

Bulvaar opouští stage Promotrucku a na vystoupení se chystá poslední kapela večera.

Po Bulvaaru přebírá štafetu i publikum olomoucká kapela Jamr’s. Toto uskupení zahrálo všem dobře známé pecky, a tak nechybělo třeba Sweet Home Alabama od Lynyrd Skynyrd, nebo famózní kompilace hitů od skupiny Queen. Přestávku Jamr’s přibližně 0:30 jsme využili k vyhlášení výsledků Koštu svařáků, ale o tom až v další kapitole.

Reportáž z Koštu svařáků 2022.

Jamr’s jsou profíci a na vystoupení to bylo znát. 

Prohlédněte si ukázku z vystoupení Jamr’s Olomouc.

Mistrovství v loupání buráků a Lyžařská kooperativní trojka

První soutěží večera je Mistrovství v loupání buráků. Úkolem soutěžících je co nejrychleji naloupat 11 a půl buráků, přičemž je potřeba buráky pěkně očistit a hlavně trefit správný počet. Vítězem se v napínavém souboji stává Jitka Klapková z Jičína, druhá končí Silvia Majtanová reprezentující Slovensko a bronzovou příčku obsazuje Pavel Kovář z Kobylí. Všichni soutěžící předvedli šikovné prsty i že mají pod čepicí a umí počítat do 11,5, za což jim patří uznaní.

Reportáž z Koštu svařáků 2022.

První cena v podobě zlatého buráku putuje s Jitkou Klapkovou do Jičína.

V průběhu programu i skrze doslova vlažný začátek nabíráme přibližně půlhodinové zpoždění, a tak se nakonec bohužel nedostává na Sommelierské okénko znalce levných vín. Nevadí, znalec má v plánu vína archivovat a v příštím roce už prostor určitě najdeme.

Z pohledu soutěží je vrcholem večera tradiční Lyžařská kooperativní trojka. Počet týmů jsme limitovali tak, abychom měli tři rozstřely tří družstev po třech soutěžících a vítěze jednotlivých klání rovnou postavili do finále.

Z hlediska lyží je opět na výběr z modrých lyží, co vynikají v zatáčkách červených, které jsou extra rychle na rovinkách. Hnědé lyže nevynikají v ničem –⁠ jsou prostě posrané, ale najdou se běžci, kterým právě toto specifikum vyhovuje.

Reportáž z Koštu svařáků 2022.

Týmy už jsou připravené na běh a začíná sportovní vrchol večera.

První trojce trojic je extrémně silná a vypadá to, že letos nám na košt dorazili profesionální běžci. Hned první běh je napínavý a rozhoduje až v cíli, nicméně vítězně z tohoto klání odchází Zdravotní hudebníci.

V druhém rozstřelu už se dočkáme i prvních pádů a havárií. Po problémech s otočkou se vzpamatuje tým Brumovská naděje a závod nakonec završí na prvním místě. Jen pro zajímavost: v tomto týmu není nikdo z Brumovic.

Třetí souboj suverénně vyhrává tým pokémonů, kteří dokonce zapomenou zabrzdit a jejich nekompromisní postup vpřed zastaví až pódium. Vrcholným vystoupením tohoto běhu je ale i přesto show týmu Morkovská chasa, který připomíná trápení dezorientovaných indiánských stařen. Podívejte se na video a pochopíte. Nad vesnickými souputníky se nakonec slituje přihlížející Verča, která zamotaným kamarádům pomůže najít rytmus.

Jen dodáme, že až budete svým laserovým okem kontrolovat výsledky běhu na lyžích, pamatujte, že rozhodující je dostat zadek lyží za čáru –⁠ pořadí protnutí cílové čáry přední části lyží není rozhodující a na to konec konců minulý rok dojel tým Prdat Mrdel. Ten mimochodem z neznámých důvodu letošní ročník vynechal.

Teď už je na řadě jen finále a my napjatě čekáme, kdo bude nejnadanější lyžařskou trojkou. Při otočce havaruje tým Pokémonů a zcela vyrovnaně do cíle pokračuje tým Zdravotní hudebníci a Brumovská naděje. Zde se projeví výhoda rychlosti červených lyží a tým Brumovská naděje těsně vyhrává.

Bylo to napínavé jak malé trenky a už se těšíme, až se z Lyžařské kooperativní trojky stane Olympijský sport, protože za kolébku této disciplíny bude jistě označován právě Košt svařáků.

Vítězové Koštu svařáků 2022

Jak už bylo řečeno dříve, kolem půl jedné nastává ta slavná chvíle vyhlášení vítězů Koštu svařáků 2022. Tentokrát se nám sešlo 18 vzorků, jejichž autoři byly převážně z Brumovic a Velkých Pavlovic.

Třetí místo získává svařák Kulišárna od Evy Kulíškové. Eva si za bronzové umístění odnáší ekologický mobilní záchod. Mobilní záchod je skvělý doplněk třeba na grilovačky, protože umožňuje vykonat potřebu, aniž byste opouštěli diskuzi.

Druhé místo si pro sebe uzmula Lucie Světlíková se svařákem Rudá Číča. Dostává od nás sedmimílové boty, což je speciální obuv z budoucnosti, která vám prodlouží nohy přibližně od 50 centimetrů. Výhod je nepřeberně: předně už vám nikdy neujede autobus, můžete sbírat třešně, meruňky i jiné ovoce přímo ze zemi a schůdky, co máte doma, můžete s klidem zahodit.

Reportáž z Koštu svařáků 2022.

Dan Štach, vynálezce sedmimílových bot, přichází na pódium. Boty jsou samozřejmě podsvícené, takže vždy víte, kam šlapete.

Jak bylo avizováno na zvacím plakátu, pro absolutního vítěze máme připravenou domácí elektrárnu, coby reakci na současnou krizi energií. Jedná se o rotoped s dynamem a vánoční stromek se světýlky poháněnými právě touto elektrárnou. Naprosto přesně jsme spočítali, že při adekvátním šlapání by mělo být možné vyrobit dostatek elektrické energie nejenom pro strom, ale i celý dům, ulici a vesnici. Jak zazní i ve videu: rodinná pohoda nebyla nikdy taková pohoda.

Ve velkolepém finále večera ohlašujeme vítěze: na prvním místě je Ruda Kadlec se svým svařákem Rudovo panictví. Ruda totiž údajně dělal svařák poprvé v životě, a tak si těžko představit lepší uvedení do této disciplíny. Možná objevil svůj supertalent, ale zásluha putuje i mamince a babičce, od kterých dostával rady po telefonu.

Podívejte se na celý záznam vyhlášení výsledků Koštu svařáků 2022.

Ruda si domů na jeden rok odnáší putovní Sousoší Štvanice, které budeme jako organizátoři chodit pravidelně monitorovat. Přeci jen je jeho hodnota kolem 4500 Bitcoinů a není rozumné takto cenou věc nechávat bez dozoru. Samozřejmostí je, že při našich návštěvách ověříme umístění sousoší na reprezentativním místě – tak, aby ho každý, kdo dům navštíví, viděl.

Reportáž z Koštu svařáků 2022.

Byla to fuška, ale třetí ročník letního Koštu svařáků je za námi.

Děkujeme všem, co akci podpořili

Zpívá se to i v písničce, takže to musí být pravda: Brumovice jsou hlavní město svařáků. Děkujeme všem, co na Košt dorazili a vytvořili skvělou atmosféru tohoto ze začátku sice propršeného, ale nakonec krásného letního večera. Jako připomínka vám určitě dobře poslouží obsáhlá galerie fotek zde pod článkem.

Zatím není nic jistý, ale třeba na viděnou zase za rok!

Hlavní organizátoři akce

Dan Štach

Dan Štach

Dan Štach

Vynálezce cen pro vítěze, příprava areálu, zásobování, herec z videa a doprovodný moderátor.

Milan Ševčík

Milan Ševčík

Milan Ševčík

Příprava areálu, zásobování, hlavní moderátor, herec a hlas z videa.

Melinda Musilová

Melinda Musilová

Melinda Musilová

Organizace stánků a obsluhy, pomoc s cenami pro vítěze, autorka Brumovské Mrdy, příležitostně Instagram, zásobování a chystání areálu, stevardka ve Svařákobusu a pomocná moderátorka.

Marek Musil

Marek Musil

Marek Musil

Veškeré texty (i tenhle blábol), web www.kostsvaraku.cz, scénář + natočení reklamy Koštu 2022, propagační fotografie, Facebook + Instagram, tvář Koštu, domluva a koordinace kapel, stage, reklamní předměty, scénář doprovodného programu, foto i videoreportáž z akce.

Děkujeme za pomoc s organizací i všem dalším, kteří v článku jmenování nejsou. Bez vás bychom to nedokázali.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*